VURDERING AF GENSTANDE 1.1 Alle udbudte genstande er vurderet af BRK. Vurderingen er et sk?n over det forventede hammerslag, jf. punkt 5.3. Vurderingen er baseret p? tidligere salg af samme type genstande og erfaringer hos BRK. Hammerslag kan derfor falde h?jere eller lavere ud end vurderingen. 2 BESKRIVELSE AF GENSTANDE 2.1 Udbudte genstande pr?senteres med fotos og beskrivelse i kataloger og p? bruun?rasmussen.dk. Beskrivelsen foretages efter bedste overbevisning af BRK og ud fra en n?je unders?gelse efter den p? salgstidspunktet herskende opfattelse blandt eksperter. 2.2 De udbudte genstande er af en alder og art, der bevirker, at de ofte er beh?ftede med slitage, mangler, beskadigelser og reparationer. Som udgangspunkt s?lges alt som brugte genstande, og derfor indeholder beskrivelsen i kataloget og p? bruun?rasmussen.dk ikke en redeg?relse for ovenst?ende punkter eller genstandens stand. 2.3 I visse tilf?lde v?lger BRK at beskrive en genstands oprindelse. Det sker, hvis en tidligere ejer er offentlig kendt, og/eller hvis historien om et tidligere ejerskab belyser genstanden og dens art. Omvendt sker det ogs?, at s?danne informationer udelades fra beskrivelsen, f.eks. for at im?dekomme s?lgers ?nske om diskretion. 2.4 Vurderingen og beskrivelsen kan blive revideret forud for auktionen. ?ndringer offentligg?res p? bruun?rasmussen.dk 3 EFTERSYN 3.1 Udbudte genstande udstilles op til auktionen i et showroom hos BRK. Potentielle budgivere opfordres til at se genstanden efter i detaljer og har selv ansvaret for at forvisse sig om dens stand p? disse eftersyn, hvor der ogs? er mulighed for at r?df?re sig hos vurderingssagkyndige. 3.2 Hvis en potentiel k?ber ikke har mulighed for at besigtige genstanden ved selvsyn, kan der i de fleste tilf?lde ud ? f?rdiges en konditionsrapport. Beskrivelsen heri er foretaget efter BRK’s bedste overbevisning, men er ikke baseret p? videnskabelige unders?gelser. En konditionsrapport tjener blot som identifikation og er ment som en hj?lp til budgivere, der ikke selv har mulighed for at besigtige genstanden p? eftersynet. UNDER AUKTIONEN 4 BRK’S ROLLE 4.1 Salget af en genstand formidles af BRK p? vegne af s?lger. BRK afh?nder altid udbudte genstande til den h?jst mulige pris under budgivningen. 4.2 Udbudte genstande kan have en med s?lger aftalt mindstepris, hvorunder den ikke kan s?lges. Denne pris er fortrolig. 4.3 De traditionelle auktioner overv?res af en af Justitsministeriet beskikket auktionsleder, der sikrer, at auktionerne g?r retm?ssigt for sig. 5 BUDGIVNING 5.1 Auktionerne afvikles i danske kroner. De tiln?rmelsesvise bel?b i euro/US dollar vil blive oplyst p? sk?rme i auktionssalen og i ?vrigt p? opfordring. 5.2 Auktionarius bestemmer overbuds st?rrelse og i hvilket tempo, auktionen afvikles. Overbud stiger normalt med 5 % ? 10 % i forhold til det foreg?ende bud. Normalt s?lges der 50?100 katalognumre i timen. 5.3 Hammerslag betegner b?de det forhold, at auktionarius sl?r med hammeren og derved markerer budgivningens afslutning, og den pris (budsum), den udbudte genstand s?lges til. Se punkt 7 vedr?rende bel?b, der till?gges hammerslaget. 5.4 K?ber er den budgiver, der opn?r hammerslag. Ved hammerslaget indg?s p? baggrund af disse k?bsvilk?r en bindende k?bs?/salgsaftale. 5.5 Bydes p? andres vegne, h?fter budgiver som selvskyldnerkautionist for handlen. 5.6 Genstande k?bes som beset, og k?ber har uanset budtype ingen fortrydelsesret, heller ikke efter forbrugeraftaleloven. 5.7 Budgiver skal efter anvisninger fra BRK identificere sig og dokumentere sin betalingsdygtighed, f.eks. ved registrering af gyldigt betalings?/kreditkort, bankgaranti eller indbetaling af depositum. 5.8 BRK kan n?gte at acceptere et bud, hvis en tilstr?kkelig sikkerhed for betaling mangler, eller hvis budgiver tidligere har misligholdt betalingsforpligtigelser ved k?b hos BRK. 5.9 Auktionslederen tr?ffer i samr?d med auktionarius afg?relse i alle tvivlstilf?lde omkring budgivningen. 6 BUDTYPER 6.1 Der er f?lgende muligheder for at afgive bud: PERSONLIGT FREMM?DE: Registrering og udlevering af bydeskilt foreg?r ved indgangen til auktionssalen. N?r budgiver ?nsker at byde, signaleres dette til auktionarius ved at r?kke bydeskiltet i vejret og tydeligt fremvise dets nummer. KOMMISSIONSBUD: Det ?nskede maksimale bud kan afgives via bruunrasmussen.dk frem til auktionens start eller pr. e?mail, fax eller telefon, s? buddet er modtaget senest 24 timer forud for auktionens start. En kommission?r byder p? budgivers vegne inden for rammerne af det ?nskede maksimalbud og vil altid afgive lavest muligt overbud. TELEFONBUD: I forhold til visse genstande er der mulighed for at blive ringet op af en medarbejder fra BRK, der vil byde p? budgivers vegne under auktionen. Servicen kan bestilles via bruun?rasmussen.dk indtil tre timer f?r auktionens start. LIVE BIDDING: Det er muligt at f?lge auktionen live og byde med via bruun?rasmussen.dk FORAUKTION: Visse traditionelle auktioner indledes med en net?auktion. De h?jeste bud p? net?auktionen danner udgangspunktet p? den efterf?lgende traditionelle auktion. EFTER AUKTIONEN 7 BEL?B, DER TILL?GGES HAMMERSLAGET 7.1 I till?g til hammerslaget, jf. punkt 5.3, skal k?ber for den enkelte genstand betale k?bersal?r og, hvis betingelserne er opfyldt, de ?vrige bel?b, der er n?rmere beskrevet nedenfor. Det samlede bel?b, som k?ber skal betale til BRK, ben?vnes "k?besummen". 7.1.1 K?bersal?r: Hammerslaget till?gges et sal?r til BRK. P? de traditionelle auktioner udg?r sal?ret 24 % af hammerslaget + moms af sal?ret, i alt 30 %. For frim?rker og m?nter udg?r sal?ret 20 % af hammerslaget + moms af sal?ret, i alt 25 %. 7.1.2 "LIVE bidding": BRK's egen "LIVE bidding"?software via bruun?rasmussen.dk er gratis at benytte for budgivere. Benyttes en "LIVE bidding"?software fra tredje part, till?gges k?bersal?ret en afgift p? 3 % plus moms, der videregives til tredje part i sin helhed. 7.1.3 Fuldmoms: Visse genstande handles efter de g?ldende regler om fuldmoms. Her beregnes der moms p? 25 % af b?de hammerslag og sal?r. Disse genstande er i beskrivelsen i kataloget og p? bruun?rasmussen.dk m?rket med symbolet ”*” eller med teksten: ”Dette emne handles i fuldmoms”. 7.1.4 Kunstnerafgift: If?lge dansk lovgivning om ophavsret skal der opkr?ves kunstnerafgift (f?lgeretsvederlag) for v?rker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller ikke har v?ret d?de i mere end 70 ?r. Kunstnerafgiften opkr?ves p? vegne af VISDA. Disse v?rker er i kataloget m?rket med ”ARR” (Artist’s Resale Right) og p? bruun?rasmussen.dk med teksten ”Dette emne er belagt med kunstnerafgift”. Kunstnerafgiften till?gges hele hammerslaget + sal?r (ekskl. moms), n?r bel?bet overstiger 300 euro, som angivet nedenfor: Hammerslag + sal?r (ekskl. moms) Betalingssats 300,01 ? 50.000 euro 5% 50.000,01 ? 200.000 euro 3% 200.000,01 ? 350.000 euro 1% 350.000,01 ? 500.000 euro 0.5% over 500.000 euro 0.25% Kunstnerafgiften kan ikke overstige 12.500 euro (ekskl. moms) for den enkelte genstand. Afgiften skal betales i danske kroner, og omregningskursen (EUR/DKK) fasts?ttes af VISDA. 7.1.5 Betalings?/kreditkortgebyr: BRK forbeholder sig ret til at opkr?ve de af indl?sningsselskaberne p?lagte betalings?/ kreditkortgebyrer. Satserne fremg?r ved budgivning via bruun?rasmussen.dk og ved betaling. 8 BETALINGSFRIST 8.1 K?besummen forfalder til betaling ved hammerslaget, og k?ber har herefter otte dage til at betale k?besummen til BRK. 9 BETALINGSM?DER 9.1 Betaling kan ske p? f?lgende m?der: A: Med betalings?/kreditkort (Dankort, Visa, MasterCard, Maestro, Diners Club, JCB og China UnionPay) eller kontant (op til 19.999 kr.) i auktionssalen eller efterf?lgende i en afdeling hos BRK. Bem?rk, at vi ikke modtager 500?eurosedler. B: Med betalings?/kreditkort (Dankort, Visa, MasterCard, Maestro, Diners Club og JCB) p? bruun?rasmussen.dk under k?bers personlige side. C: Via bankoverf?rsel til BRK’s konto i Danske Bank: 4183 4310970638 · Swift/BIC: DABADKKK · IBAN: DK4130004310970638. 10 MOMSFRITAGELSE, -BETALING OG -DEPONERING 10.1 Visse k?bere kan v?lge hvilken momstype, der skal v?re g?ldende for handlen. Valget skal meddeles BRK senest to hverdage efter k?bet og kan ikke omg?res. A: Momsregistrerede virksomheder i Danmark kan v?lge, at handlen skal ske efter reglerne om fuldmoms, jf. punkt 7.1.3. B: Momsregistrerede virksomheder i et andet EU?land kan fritages for dansk moms, n?r det kan dokumenteres, at genstanden er transporteret til den udenlandske adresse, som k?ber har oplyst over for BRK, og som er anf?rt p? fakturaen. I s?danne tilf?lde skal der afregnes moms efter de g?ldende regler i det land, hvor k?ber er momsregistreret. Det tilr?des at s?ge oplysning hos de lokale myndigheder. K?ber kan undlade at g?re brug af muligheden for momsfritagelse og i stedet betale dansk brugtmoms/fuldmoms. C: K?bere med bop?l uden for EU kan fritages for dansk moms, n?r det kan dokumenteres, at genstanden er transporteret ud af EU. BRK udsteder s? vidt muligt og mod gebyr de forn?dne eksportpapirer, som skal fremvises ved toldmyndighederne. K?ber kan undlade at g?re brug af muligheden for momsfritagelse og i stedet betale dansk brugtmoms/fuldmoms. 10.2 Momsregistrerede virksomheder i et andet EU?land og k?bere med bop?l uden for EU skal deponere den danske moms af fakturabel?bet hos BRK, indtil eksporten er gennemf?rt p? dokumenteret lovpligtig vis. Foretages eksporten af en af BRK godkendt spedit?r, skal momsen ikke deponeres. Se listen over godkendte spedit?rer p? bruun?rasmussen.dk 11 OVERSKRIDELSE AF BETALINGSFRIST 11.1 Overskrides en betalingsfrist, herunder fristen i punkt 8, opkr?ves morarenter, som beregnes efter Nationalbankens officielle udl?nsrente + 8 % om ?ret af det skyldige bel?b. 11.2 Betales k?besummen inkl. renter ikke senest ti dage efter, at der er fremsat p?krav herom, er BRK berettiget til at s?ge k?besummen betalt ved modregning i depositum/ved tr?k p? bankgaranti eller at h?ve k?bet. 11.3 H?ves k?bet, er BRK berettiget til at s?lge genstanden p? en ny auktion og kr?ve omkostningerne og en eventuel difference mellem hammerslag (samt sal?r), der er opn?et p? de to auktioner, betalt af den misligholdende k?ber. 11.4 Alle forfaldne krav (inkl. omkostninger), som ikke betales rettidigt, kan BRK i till?g til inkasso s?ge inddrevet p? f?lgende m?der: A: For k?bers regning s?lge genstande indleveret til auktion af eller p? vegne af k?ber. Salget kan gennemf?res uden hensyntagen til en aftalt mindstepris. Genstande indleveret til auktion kan ikke kr?ves udleveret, s? l?nge forfalden g?ld henst?r ubetalt. B: Inddrage k?bers tilgodehavende hos BRK, herunder tilgodehavende fra salg af genstande indleveret af eller p? vegne af k?ber, uanset om et s?dant tilgodehavende stammer fra auktionssalg, som ligger forud for eller efter tidspunktet for k?bers misligholdelse. koebsvilkaar pr. 10.21.indd 2-3 08.10.2021 16.16 98 MORE PHOTOS AND DETAILS AT BRUUN-RASMUSSEN.DK BRUUN RASMUSSEN LIVE AUCTION 905 - ASIAN AND ISLAMIC ART 99 12 AFHENTNING OG UDLEVERING 12.1 Ejendomsretten til en k?bt genstand overg?r til k?ber, n?r hele k?besummen inkl. eventuelle renter og gebyrer er betalt, og f?rst herefter kan udlevering af genstanden finde sted. 12.2 Ved udlevering af en k?bt genstand forbeholder BRK sig retten til at kr?ve tilfredsstillende dokumentation for, at den person, som ?nsker genstanden udleveret, enten selv er k?beren eller er bemyndiget af k?beren til at f? genstanden udleveret. 12.3 Udlevering af visse v?ben kr?ver forevisning af gyldig v?bentilladelse. S?dant krav er angivet med teksten ”K?b af dette emne kr?ver forevisning af gyldig v?bentilladelse” i kataloget og p? bruun?rasmussen.dk 12.4 K?bte genstande henligger fra hammerslaget for k?bers regning og risiko. Afhentning skal ske senest otte hverdage efter sidste auktionsdag. 12.5 Foretages afhentningen ikke rettidigt, transporteres de k?bte genstande til et lager for k?bers regning og risiko. Transporten koster 150 kr. inkl. moms pr. genstand, og opbevaringen koster 150 kr. inkl. moms pr. genstand pr. p?begyndt uge. Henligger en genstand uafhentet i s? lang tid, at lagerlejen overstiger genstandens v?rdi, er BRK berettiget til for k?bers regning og risiko og uden hensyn til mindstepris at bortauktionere genstanden eller s?lge den underh?nden. K?ber h?fter fortsat for udgifter til transport og lagerleje, der ikke d?kkes ved s?dant salg. 12.6 I henhold til g?ldende hvidvasklovgivning skal k?ber i visse tilf?lde udlevere identitetsoplysninger og fremvise billed?id til BRK, f?r k?ber kan f? den k?bte genstand i sin besiddelse 13 FORSENDELSE 13.1 Er k?ber forhindret i selv at afhente en genstand, tilbyder BRK for k?bers regning og risiko at emballere og arrangere forsendelse enten med post eller spedit?r. Se punkt 12.2 ang?ende legitimation. 14 EKSPORTTILLADELSE 14.1 For at sikre at dansk kulturarv af afg?rende betydning forbliver i Danmark, kan Kulturv?rdiudvalget for visse genstandes vedkommende nedl?gge eksportforbud. Hvis k?ber ?nsker at eksportere en genstand ud af Danmark, hvor der er nedlagt et eksportforbud, annulleres k?bet, og Kulturv?rdiudvalget er forpligtet til at overtage genstanden til den pris, der blev opn?et p? auktionen. K?ber kan ikke rejse krav mod BRK som f?lge af, at et eksportforbud bliver nedlagt. 14.2 Visse genstande er omfattet af Washingtonkonventionen, ogs? kendt som CITES, der har til form?l at stoppe ulovlig handel med genstande fremstillet af udryddelsestruede vilde dyr og planter. S?fremt en genstand er omfattet af Washingtonkonventionen, CITES, liste 1, vil det fremg? af beskrivelsen p? bruun?rasmussen.dk og v?re markeret med symbolet ”?” i kataloget. F?lgende regler g?r sig g?ldende: A: Genstande omfattet af Washingtonkonventionen, CITES, liste 1, m? kun handles, n?r der foreligger en dispensation i form af et s?kaldt CITES?salgscertifikat. BRK indhenter det forn?dne certifikat fra Naturstyrelsen, der tillader handel og eksport til lande inden for EU. Dog kan genstande, som er f?rdigforarbejdet f?r 1947, frit handles inden for EU uden et certifikat. B: Det er alene genstande omfattet af Washingtonkonventionen, CITES, liste 1, som er s?rkilt markeret p? bruun?rasmussen.dk og i kataloget. Genstande omfattet af Washingtonkonventionen, CITES, liste 2, der frit kan s?lges og transporteres inden for EU, er ikke s?rskilt markeret. C: Ved eksport til lande uden for EU skal der uanset ?rstallet for genstandens f?rdigforarbejdning altid ind hentes en CITES?reeksporttilladelse fra Naturstyrelsen, n?r genstanden er omfattet af Washingtonkonventionen, CITES, liste 1 og 2. Denne eksporttilladelse kan normalt indhentes problemfrit, n?r liste 1?genstande enten er solgt med et CITES?salgscertifikat eller er f?rdigforarbejdet f?r 1947. Liste 2?genstande opn?r ligeledes normalt problemfrit en reeksporttilladelse. Eventuelle omkostninger, der opkr?ves at de danske myndigheder i forbindelse med udstedelse af en reeksporttilladelse, vil blive p?lagt k?bers faktura. D: I forbindelse med eksport til lande uden for EU kan s?rlige regler g?re sig g?ldende ifm. den efterf?lgende import, og k?ber opfordres til at indhente oplysninger fra egne myndigheder. 15 MANGLER VED K?BTE GENSTANDE 15.1 K?belovens mangelsregler kan finde anvendelse. Nedenfor er angivet et ikke udt?mmende uddrag af k?bers mangelsbef?jelser. 15.2 K?ber er berettiget til at annullere et k?b, hvis beskrivelsen har v?ret beh?ftet med v?sentlige fejl, der har f?rt til et h?jere hammerslag, end en korrekt beskrivelse ville have resulteret i. I s?danne tilf?lde vil den samlede k?besum blive refunderet. K?ber kan ikke kr?ve betaling af renter af k?besummen eller kr?ve d?kning af anden udgift eller tab. 15.3 Et k?b kan ikke annulleres, og k?ber kan ikke kr?ve k?besummen refunderet eller rejse noget andet krav mod BRK, hvis beskrivelsen af genstanden er i overensstemmelse med punkt 2, eller hvis en p?visning af falskneri havde kr?vet brug af videnskabelige metoder, der enten ikke var tilg?ngelige p? salgstidspunktet, havde v?ret uforholdsm?ssigt omkostningskr?vende at anvende eller havde f?rt til beskadigelse af den p?g?ldende genstand. 15.4 Krav om annullering af et k?b skal meddeles BRK, n?r k?ber er blevet bekendt med det forhold, der berettiger k?ber til at annullere k?bet, dog senest to ?r fra den seneste afhentningsdato efter punkt 12.4. Den k?bte genstand skal returneres til BRK i samme stand som p? hammerslagstidspunktet. Overholdes disse betingelser ikke, mister k?ber retten til at annullere k?bet og kan ikke kr?ve k?besummen refunderet. K?ber er selv ansvarlig for at betale de omkostninger, der er forbundet med returnering af genstanden. 16 INDSIGELSES- OG ANSVARSBEGR?NSNING 16.1 BRK tager forbehold for fejl, tekniske vanskeligheder samt udefrakommende misbrug eller forstyrrende p?virkning under auktionen. Budgivere kan ikke rejse noget krav mod BRK som f?lge heraf. 16.2 K?ber er i alle tilf?lde selv ansvarlig for korrekt betaling af moms og andre afgifter, gebyrer mv. i overensstemmelse med danske og udenlandske regler. 16.3 Medmindre andet fremg?r af disse k?bsvilk?r, kan BRK aldrig blive ansvarlig for budgivers/k?bers driftstab, avancetab, andre indirekte tab eller f?lgeskader. 17 PERSONDATAPOLITIK 17.1 Det er vigtigt for BRK at sikre fortrolighed og sikkerhed omkring budgivers/k?bers personlige oplysninger. Persondatapolitikken fremg?r af bruun?rasmussen.dk. 18 KLAGE, TVISTL?SNING OG LOVVALG 18.1 Har budgiver/k?ber en klage, kan der altid rettes henvendelse til BRK. 18.2 Lykkes det ikke at finde en l?sning, kan forbrugere sende en klage til N?vnenes Hus, Toldboden 2, 8800 Viborg, e?mail: naevneneshus.dk. Forbrugere med bop?l i et andet EU?land end Danmark kan klage til EU?Kommissionens online klageportal via hjemmesiden: http://ec.europa.eu/odr. 18.3 Tvister skal indbringes i Danmark ved K?benhavns Byret, jf. dog punkt 18.2. I forbrugerforhold g?lder de ufravigelige v?rnetingsregler. Jesper Bruun Rasmussen, auktionsholder CONDITIONS OF PURCHASE – LIVE AUCTIONS These conditions of purchase represent Bruun Rasmussen Kunstauktioner A/S’ (“BRK”) conditions of purchase for live auctions and are effective from 1 January 2017. BRK may modify the conditions of purchase at any time. By bidding, the bidder/buyer accepts the current conditions of purchase as they appear on bruunrasmussen.dk. The conditions of purchase are applicable to both business owners and consumers. BEFORE THE AUCTION 1 VALUATION OF ITEMS 1.1 All the offered items are valued by BRK. The valuation is an estimate based on the expected hammer price, see paragraph 5.3. The estimate is based on the previous sale of similar items as well as BRK’s past experience. The hammer price can therefore be higher or lower than the estimated price. 2 DESCRIPTION OF ITEMS 2.1 Items up for auction are presented with photographs and descriptions in catalogues and on bruun?rasmussen.dk. The description is worded according to the best of BRK’s knowledge and based on detailed research in accordance with the prevailing views among experts at the time of sale. 2.2 The items up for auction are of an age and nature that often mean that they are in a worn, repaired or damaged condition. As a starting point everything is sold as used items. For this reason, the descriptions in the catalogue or at bruun?rasmussen.dk do not include a statement regarding the above or the condition of the item. 2.3 In some cases, BRK may choose to describe an item’s provenance. Such a description is made if a former owner is publicly known and/or if the story of previous ownership sheds further light on the item and its background. In other cases, such information is left out of the description, for instance to meet the seller’s wish for privacy. 2.4 It is possible that the estimate and description are revised prior to the auction. Changes are published on BRK’s website. 3 PREVIEW 3.1 Items up for auction are presented prior to the auction in one of BRK’s showrooms. Potential bidders are encouraged to inspect the items closely and are responsible for determining the condition of the items at these previews, where they also have the opportunity to consult with the valuation experts. 3.2 If a potential buyer does not have the opportunity to inspect the item personally, a condition report can be drafted in most cases. The description in this report has been made according to BRK's honest conviction but is not based on scientific studies. A condition report only serves as an identification and is meant as an aid to bidders who do not have the opportunity to inspect the item at the preview. DURING THE AUCTION 4 THE ROLE OF BRK 4.1 The sale of an item is facilitated by BRK on behalf of the seller, and BRK always sells items up for auction at the highest price offered during the bidding round. 4.2 Items up for auction can have a reserve price that has been agreed upon with the seller. The price is confidential and the item cannot be sold below this price. 4.3 The live auctions are presided over by one of the Danish Ministry of Justice’s appointed auctioneers, ensuring that the auctions proceed correctly and lawfully. 5 BIDDING 5.1 The currency used while the auctions take place is Danish kroner. The approximate amount in euro/US dollars is shown on screens in the saleroom and also on request. 5.2 The auctioneer determines the size of the bid increment and the pace of the auction. Bid increments usually rise by 5% ? 10% compared to the previous bid. Approximately 50?100 auction lots are sold per hour. 5.3 The hammer price refers both to the gavel used by the auctioneer that signifies the end of a bidding round on an item and to the price (bidding amount) that the item up for auction is sold for. See paragraph 7 regarding amounts added to the hammer price. 5.4 The buyer is the bidder that submits the highest bid, thereby obtaining the hammer price. At the moment the hammer price is determined, a binding purchase/sale agreement is entered into based on these conditions of purchase. 5.5 If bids are made on behalf of others, the bidder serves as surety for the transaction. 5.6 Items are purchased in their present state and condition, and regardless of the type of bidding the buyer has no right to cancel his purchase, neither under the Danish Consumer Contracts Act. 5.7 Bidders are required, in accordance with BRK’s instructions, to identify themselves and document their ability to pay, for instance by registration of a valid debit/credit card, bank guarantee or a deposit. 5.8 BRK may refuse to accept a bid if a sufficient guarantee of the bidder’s ability to pay is not provided, or if the bidder has previously defaulted on payment obligations on purchases from BRK. 5.9 The overseeing auctioneer will, in consultation with the auctioneer at the podium, decide what to do in matters of dispute concerning a bidding round. 6 TYPES OF BIDDING 6.1 Bidding options: IN PERSON: Registration and obtaining the bidding paddle take place at the entrance to the saleroom. When the bidder wishes to bid, it is signalled to the auctioneer on the podium by raising the bidding paddle in the air and clearly displaying its number. COMMISSION BIDS: The intended maximum bid can be submitted via bruunrasmussen.dk until the start of the auction or by e?mail, fax or phone, so that the bid is received no later than 24 hours prior to the start of the auction. A commission agent bids on behalf of the bidder within the limits of the stated maximum bid. The commission agent will always bid the lowest possible amount to achieve the hammer price. TELEPHONE BID: With certain items it is possible to have a BRK employee call the bidder over the phone. The employee will then bid on behalf of the bidder during the auction. The service can be booked via bruun?rasmussen.dk up until three hours before the auction is set to begin. Rev. 10.21 koebsvilkaar pr. 10.21.indd 4-5 08.10.2021 16.16 100 MORE PHOTOS AND DETAILS AT BRUUN-RASMUSSEN.DK BRUUN RASMUSSEN LIVE AUCTION 905 - ASIAN AND ISLAMIC ART 101 LIVE BIDDING: It is possible to follow the auction live and bid on the auction lots via bruun?rasmussen.dk. PRE?AUCTION: Some live auctions are preceded by an online auction. The highest bids from the online auction then represent the starting bids at the following live auction. AFTER THE AUCTION 7 AMOUNTS ADDED TO THE HAMMER PRICE 7.1 In addition to the hammer price, see paragraph 5.3, the buyer pays a buyer's premium for the individual items as well as the other amounts described below if the conditions for these are applicable. The total amount that the buyer pays to BRK is called the "purchase price". 7.1.1 Buyer’s Premium: The hammer price always includes an additional fee to BRK. At the live auctions, the fee is 24% of the hammer price + VAT of the fee, 30% in total. For stamps and coins, the fee is 20% of the hammer price + VAT of the fee, a total of 25%. 7.1.2 "LIVE Bidding": BRK's own "LIVE Bidding" software is free to use for bidders on bruun?rasmussen.dk. If a "LIVE Bidding" software from a third party is used, an additional 3% (including VAT) is added to the buyer's premium. The added fee is transferred to the third party in its entirety. 7.1.3 Full VAT: Certain items are sold at auction in accordance with the current rules regarding full VAT. In such a situation, a VAT of 25% is imposed on both the hammer price and the buyer’s premium. These items are marked in the catalogue and on bruun?rasmussen.dk with the symbol "*", or with the text: “This item is subject to full VAT”. 7.1.4 Artist's Resale Right: In accordance with Danish copyright law, a royalty fee covering the Artist's Resale Right has to be charged for works by newer Danish artists, and some foreign artists, who are either alive or have not been dead for more than 70 years. The royalty fee covering the Artist's Resale Right is charged on behalf of VISDA (Visual Rights Denmark). These works are marked "ARR" in the printed catalogue, and on bruun?rasmussen.dk the description of the works includes the text: "This lot is subject to the Artist's Resale Right". The royalty fee covering the Artist's Resale Right is added to the hammer price + the buyer’s premium (excluding VAT) if the amount exceeds EUR 300, as indicated below: Hammer price + buyer’s premium (ex. VAT) Payment Rate 300,01 ? 50,000 euro 5% 50,000,01 ? 200,000 euro 3% 200,000,01 ? 350,000 euro 1% 350,000,01 ? 500,000 euro 0.5% over 500,000 euro 0.25% The royalty fee covering the Artist's Resale Right cannot exceed EUR 12,500 (excluding VAT) for each item. The fee must be paid in Danish kroner, and the conversion rate (EUR/DKK) is set by VISDA. 7.1.5 Debit/Credit Card Fee: Amounts Added to the Hammer Price: BRK reserves the right to charge the debit/credit card fees imposed by the payment services companies. The rates will appear when bidding on bruun?rasmussen.dk and at payment. 8 PAYMENT DEADLINE 8.1 The purchase price falls due after the hammer price has been determined, and then the buyer has eight days to pay BRK the purchase price. 9 PAYMENT METHODS 9.1 The payment can be made in the following ways: A: With debit/credit card (Visa, MasterCard, Maestro, Diners Club, China UnionPay and JCB) or cash (up to DKK 19.999) in the saleroom or subsequently at one of BRK’s locations. Please note that we do not accept EUR 500 banknotes. B: With debit/credit card (Dankort, Visa, MasterCard, Diners Club and JCB) via BRK’s website on the buyer’s personal page. C: By bank transfer into BRK’s account with Danske Bank: 4183 4310970638 · Swift/BIC: DABADKKK · IBAN: DK4130004310970638. 10 VAT EXEMPTION, PAYMENT & DEPOSIT 10.1 Some buyers can choose which type of VAT should apply to the transaction. The choice has to be communicated to BRK no later than two working days after the purchase and cannot be changed subsequently. A: Businesses in Denmark registered for VAT can decide that the transaction is to be conducted in accordance with the rules for full VAT, see paragraph 7.1.3. B: Businesses registered for VAT in another EU Member State can be exempted from paying Danish VAT if it can be proved that the item has been transported to the foreign address that the buyer has registered with BRK and which is written on the invoice. In such cases, the VAT should be settled according to the rules applicable in the country where the buyer is registered for VAT. It is advisable to consult with the local authorities. The buyer can decide not to be exempt from regular VAT and instead pay Danish VAT on second?hand goods/ full VAT. C: Buyers residing outside the EU can be exempted from Danish VAT if it can be proved that the item has been transported out of the EU. To the extent possible and for a fee, BRK can issue the necessary export documents for the customs authorities. The buyer may decide not to be exempt from regular VAT and instead pay Danish VAT on second?hand goods/full VAT. 10.2 Companies registered for VAT in another EU Member State and buyers residing outside the EU must deposit the Danish VAT on the amount invoiced with BRK until the export process has been completed in a documented, lawful fashion. If the export is undertaken by one of BRK’s authorized forwarding agents, the VAT does not have to be deposited. See the list of authorized forwarding agents on bruun?rasmussen.dk. 11 OVERDUE PAYMENTS 11.1 If payment is made after a deadline, including the deadline specified in paragraph 8, interest on overdue payments will be charged and estimated in accordance with the Danish Central Bank’s official lending rate + 8% per year on the amount due. 11.2 If the purchase price, including interest, has still not been paid ten days after the demand for payment has been made, BRK is entitled to seek the purchase price paid by making a set?off against the deposit/by drawing on the bank guarantee or to cancel the purchase. 11.3 If the purchase is cancelled, BRK is entitled to sell the item at a new auction and demand the costs and any difference between the new and the earlier hammer price (including the buyer’s premium) covered by the defaulting buyer. 11.4 In addition to debt collection, BRK may seek recovery of all due claims (including costs) not paid in a timely manner in the following ways: A: Making the buyer cover the costs of selling items consigned to auction by or on behalf of the buyer. The sale can be conducted without regard to an agreed reserve price. Items consigned for auction cannot be collected as long as overdue debts are unpaid. B: Seizing the buyer’s remaining balance with BRK, including the balance from the sale of items consigned by or on behalf of the buyer, regardless of whether such receivables derive from auction sales prior to or after the date of the buyer’s default on the payment. 12 PICK-UP & COLLECTION 12.1 The title to a purchased item passes to the buyer when the full purchase price, including any interest and fees, has been paid, and only then can the collection of an item take place. 12.2 In connection with the collection of a purchased item, BRK reserves the right to demand satisfactory documentation that the person who wants to pick up the item is either the buyer himself/herself or authorized by the buyer to receive the item on his/her behalf. 12.3 The collection of certain weapons requires presentation of a valid weapons certificate. Items with such requirements are listed with the text: “The purchase of this item requires the presentation of a valid weapons certificate” in the catalogue and on bruun?rasmussen.dk. 12.4 Purchased items are stored after the auction at the buyer’s expense and risk. Pick?up must take place no later than eight working days after the last auction day. 12.5 If the item(s) is/are not picked up on time, the purchased items will be transported to a warehouse at the buyer’s risk and expense. The transport costs are DKK 150 including VAT per item and the storage costs are DKK 150 including VAT per item for each week or part of a week. If an item is left unclaimed for an amount of time that results in the storage costs exceeding the value of the item, BRK will be entitled to, at the buyer’s expense and risk and without regard to the reserve price, sell the item at an auction or privately. The buyer is still liable for the costs of transportation and storage not covered by such sale. 12.6 In accordance with current anti?money laundering laws, the buyer must in certain cases submit personal information and present a photo ID to BRK before the buyer can have the purchased item placed in his possession. 13 SHIPPING 13.1 If the buyer is unable to pick up the purchased item, BRK offers to pack and arrange delivery either by mail or by freight forwarder at the buyer’s risk and expense. See paragraph 12.2 regarding identification. 14 EXPORT LICENSE 14.1 To ensure that Danish cultural heritage of vital importance remains in Denmark, the Danish Cultural Assets Commission can place an export ban on certain items. If the buyer wishes to export an item that is subject to an export ban in Denmark, the purchase will be cancelled and the Danish Cultural Assets Commission is obliged to acquire ownership of the item for the price obtained at auction. The buyer cannot raise any claims against BRK as a result of an export ban. 14.2 Certain items are included in the Washington Convention, also known as CITES. The purpose of CITES is to stop the trade of items made with endangered species and flora. If the item is included in the Washington Convention, CITES, Appendix 1, this will appear in the description of the item on bruun?rasmussen.dk and be marked with the symbol ”?” in the catalogue. The following rules are applicable: A: Items that are included in the Washington Convention, CITES, Appendix 1, can only be traded when a dispensation in the form of a CITES certificate has been obtained. BRK obtains the required certificate from the Danish Nature Agency that allows trade and export to countries within the EU. Items that were produced before 1947 can, however, be freely traded within the EU without a certificate. B: It is only items included in the Washington Convention, CITES, Appendix 1 that are marked individually on bruun?rasmussen.dk and in our catalogue. Items included in the Washington Convention, CITES, Appendix 2, which can be freely sold and transported within the EU, are not individually marked. C: Export to countries outside the EU must, regardless of the year of the item’s production, always procure a CITES re?export permit from the Danish Nature Agency if the item is included in the Washington Convention, Appendix 1 and 2. This export permit can usually be obtained without problems, if the item is either sold with a CITES certificate or was made prior to 1947. Appendix 2 items usually also receive a re?export permit without problems. Any fees charged by the Danish authorities in connection with the issuance of a reexport permit will be added to the buyer’s invoice. D: In connection with export to other countries outside the EU, special rules may apply concerning the subsequent import, and the buyer is encouraged to consult the relevant local authorities about this issue. 15 DEFECTS IN THE PURCHASED ITEMS 15.1 The lack of conformity rules of the Danish Sale of Goods Act may apply. Below is a non?exhaustive excerpt of the buyer’s remedies in regard to lack of conformity. 15.2 The buyer is entitled to cancel a purchase if the description contained significant errors that have led to a higher hammer price than a correct description would have resulted in. In such cases, the total purchase price will be refunded. The buyer cannot demand payment of interest on the purchase price or demand payment of any other expenses or losses. 15.3 A purchase cannot be cancelled and the buyer cannot demand a refund of the purchase price or raise any other claims against BRK if the description of the item is in compliance with paragraph 15.2. The same applies if evidence of forgery has required the use of scientific methods that were either not available at the time of sale, were excessively costly to use or led to the damage of the item in question. 15.4 Claims for a cancellation of a purchase must be notified to BRK when the buyer has discovered the fact that entitles the buyer to cancel the purchase. This notice, however, has to be given no later than two years after the final pick?up date according to paragraph 12.4. The item purchased must be returned to BRK in the same condition as it was on the day it was sold at auction. If these conditions are not met, the buyer loses the right to cancel the purchase and cannot claim a refund of the purchase price. The buyer is responsible for paying the costs associated with the return of the item. 16 OBJECTIONS & LIMITATIONS OF LIABILITY 16.1 BRK is aware that errors, technical difficulties and external abuse or disruptive influences may occur during the auction. Bidders cannot raise any claims against BRK as a result of such events. 16.2 The buyer is always responsible for the correct payment of VAT and other costs, fees etc. in accordance with Danish and foreign regulations. 16.3 Unless otherwise stated in these conditions of purchase, BRK may never be held liable for bidders’/buyers’ operating loss, loss of profits, other indirect losses or consequential loss. 17 PRIVACY POLICY 17.1 It is important to BRK to ensure confidentiality and security regarding the bidder’s/buyer’s personal information. The privacy policy can be found on bruun?rasmussen.dk. 18 COMPLAINTS, DISPUTE RESOLUTION AND APPLICABLE LAW 18.1 BRK can always be contacted if the bidder/buyer has a complaint. 18.2 If the dispute cannot be resolved, the consumer can submit a complaint to the Complaint Resolution Centre, N?vnenes Hus, Toldboden 2, 8800 Viborg, Denmark, email: naevneneshus.dk. Consumers residing in another EU country than Denmark can submit their complaint to the European Commission’s Online Dispute Resolution platform via the website: http://ec.europa.eu/odr. 18.3 In Denmark, disputes must be brought before the City Court of Copenhagen, but see paragraphs 18.2. The mandatory rules on jurisdiction apply to consumer interests. Jesper Bruun Rasmussen, Auctioneer The above is an English translation of the Danish version of the Conditions of Purchase. In case of a dispute, only the Danish version of the present Conditions of Purchase of Bruun Rasmussen is valid